Понеділок, 20.01.2025, 09:35 | Вітаю Вас Гость | Реєстрація | Вхід

Історія

Сторінки: « Попередня | [1] [2] [3] [4] | Наступна »

У повоєнне десятиліття сільське господарство було другорядною галуззю, за рахунок якого розвивалась промисловість. Важко було відроджувати колгосп. Проте голова колгоспу Савега Федір і його замісник А. А. Перехрест, не дивлячись на те, що обов’язкові поставки поглинали увесь урожай, знаходили навіть можливість допомагати патронату та школі.

Польові роботи виконували жінки та підлітки. Плугатар Г. П. Горьова виорювала 1,5 норми за день. Стахановками були Оришка Цюра, Марфа Андрущенко, Тетяна Ісько, Ганна Бебко, Христина Супрун. Марія Яківна Скорик нажинала по 3 копи. Не дивлячись на важку працю, жінки піднімали на ноги дітей. 20 жінок нагороджено орденом материнства.

Обов’язкові поставки з колгоспів не були припинені навіть у 1946-1947 роках. Люди їли черепашки, пекли коржі з кінського щавлю, їли свіжі пагони, козельці, заячу капусту, спичаки. Від поганої їжі були випадки смерті. Свиней годували бур’яном і ховали в припічках, щоб не забрали за позики та податки. Мінімум трудоднів для підлітка становив 50 днів, для дорослих 265. Учні збирали колоски в полі. За законом про шкідництво – скільки прогавив в полі колосків на 1 м, стільки міг одержати років ув’язнення.

Деякі зміни в селі стали відбуватися після вересневого Пленуму ЦК КПРС (1953 р.), котрий вперше звернув увагу на катастрофічне становище в сільському господарстві.

Згодом колгосп, що став мільйонером, очолив М. І. Міщенко.

Поліпшилося культурне обслуговування села. В селі працювала школа, фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, ясла, 2 будинки культури, літній театр, кіноустановка, бібліотека, крамниці, вузол зв’язку. Село радіофіковане.

Завжди раді були в селі односельцям, що приїжджали з міста. Частими гостями були Т. Яблонська, М. Савич, відомі вчені. На вечорах поети-початківці М. Пшиченко та М. Семеняга читали свої твори. В село приїжджали відомі письменники Іван Ле, М. Негода. Василь Симоненко часто приїжджав до М. Семеняги, щоб обмінятися творчими здобутками. Пізніше М. П. Семеняга змінив професію учителя на журналіста. Працював в районних газетах, друкував вірші в журналі «Ранок».

Використано матеріали книги В. Ф. Почепцова, Т. В. Почепцової "Домантів"